Na svém satsangu višvaguru Mahéšvaránanda vysvětlil mimořádnou konstelaci a charakteristiku tohoto úplňkového dne.

Vienna 2 17

 “Dnes je velmi zvláštní den, obzvláště silný a výjimečný měsíc v úplňku, nazývaný Šarad purnima, jenž přináší energii nesmrtelnosti (amrit). Letos tento úplněk připadá na čtvrtek, podle astrologie den zasvěcený Jupiterovi – a současně je to “guru purnima”. Za této mimořádné konstelace dal Maháprabhudží Holygurudžímu sanjás díkšu (zasvěcení svámím).

“Před Šarad purnimou bylo Navrátrí, devět nocí, ve kterých je uctívána božská Matka – jeden z nejposvátnějších indických svátků. Po Navrátrí se slaví Dušehra, vítězství dobra nad zlem kdy Bůh Ráma porazil démona, krále Rávanu. A brzy bude následovat Diválí, svátek světel, kdy se Bůh Ráma po 14 letech v exilu vrátil do svého královského sídelního města Ajodhji. Diválí je též dnem inkarnace bhagvána šrí Dípa Nárájana Maháprabhudžího. Ráno po Diválí je uctívána Lakšmí, bohyně hojnosti a štěstí. Celý měsíc říjen je tedy měsícem s mnoha zvláštními a významnými událostmi.”

Na Šarad purnimu je tradičně připravována speciální sladkost, khír (mléčná rýže) jako prašád.

Recept na khír

Do hrnce dejte litr mléka, 1 polévkovou lžíci rýže a trochu semínek kardamomu. Vše nechte na mírném plameni pomalu vařit, dokud mléka není ½ litru. Potom hrnec sundejte ze sporáku a podle chuti přidejte cukr. Hrnec zakryjte skleněnou pokličkou a dejte ho buď na balkón nebo na okno na úplňkové světlo. Khír tam nechte stát celou noc. Nezáleží na tom, zda je obloha pokyta mraky, síle a vyzařování úplňku to nebrání ani ji neoslabuje. Díky měsíčnímu svitu se khír stává nektarem, který posiluje a povzbuzuje tělo, mysl a duši.

Višvagurudží zakončil satsang tak, že se všemi, kdo byli na satsangu, pětkrát zopakoval Gájatrí mantru. Vysvětlil, že tato mantra je jednou z nejstarších manter a dochovala se z véd. Zpívání Gájatrí mantry pročišťuje celou atmosféru a okolní prostředí.

Vienna 4 17