Rozloučení se zimou a se Šivarátrí,Vép, Maďarsko, 11. - 13. března 2016

Poslední zimní dny jsme oslavili spolu s ukončením období Šivarátrí. Jeho Svatost Višvagurudží navštívil Vép, který se v posledních 23 letech stal pro  cvičence Jógy v denním životě "druhým domovem" . Toto zvláštní místo je nyní jako chrám naplněný gurudévovým vyzařováním.

 1U4A3700b

Jeho Svatost Višvagurudží pokračoval v tématu posledního víkendového semináře ve Střílkách v České republice – že Šiva byl ten, kdo projevil sám sebe a kdo se nenarodil.

1U4A3558b

Šiva je pravdou a krásou světa; všeprostupujícím vědomím. On zachránil svět před jedem, který vznikl  stloukáním mléčného oceánu. Jed pročistil ve višuddhi čakře udždžají pránájámou a džalandara bandhou.

Stejně tak tomu bylo se šrí Dévpurídžím, Šivovou manifestací, když vypil jed, který v Mount Abu britský důstojník dal sádhuům,  jak popisuje Holygurudží v Líle Amrit.  Jed vypila též velmi milovaná světice Mira Bai, z města Merta v Rádžasthánu. Višvagrudží nám připomněl příběh o Mira Bai, jak „její tchán, král Rana, ji chtěl zabít, poslal jí jed a namluvil jí, že je to čaran amrit. Ona jed s plnou důvěrou vypila a ten se změnil v nektar. Mira  tančila a zpívala, plná oddanosti.

1U4A3593b

Višvagurudží dále vysvětlil,  co znamená proces našeho duchovního vývoje: „Duchovní vývoj je pomalý, ale jistý. Mal, vikšép a ávaran jsou v našich antahkaranách příliš silné. My všichni máme znečištění – fyzická a mentální i znečištění v naší energii. Pročistit to trvá mnoho životů. Proto musí přijít mahákál. Když je vše pročištěno, zbyde jen prach. Je mnoho druhů znečištění. Už jen tím, že na něco myslíte, vzniká ve vašem vědomí nová vrstva – pozitivní nebo negativní.  Proto se modlíme: 'Bhagváne, jsem uzlíčkem nečistot, prosím, nevšímej si mých chyb. Jsi známý jako samdrašti, ten se spravedlivým nahlížením. Svou milostí mě můžeš nechat překročit oceán nevědomosti.'“

1U4A3475b

V sobotu na večerním satsangu Višvagurudží také citoval a vysvětlil starobylé rčení:

Pehla sukh nirogi kaya

Duja sukha garme ka maya

Tishra sukh sulakshana naari

Chhoutha sukh putra agyaakari

 

Pehla sukh nirogi kaya – Prvním štěstím je zdravé tělo. Sukha je štěstí či zdraví; roga je nemoc.

Duja sukha garme ka maya - Druhým štěstím je mít doma blahobyt, mít dostatek jídla či pohodlí. Jsou dva druhy bohatství: materiální a duchovní.

Tishra sukh sulakshana naari – Třetím štěstím je věrný partner. Každý hledá toho nejlepšího partnera, vztah, který není založený pouze na fyzické přitažlivosti.

Chhoutha sukh putra agyaakari - Čtvrtým štěstím jsou poslušné děti, které se nikdy se svými rodiči nedohadují a  pilně se učí.

1U4A3624b

1U4A3585b

Jógovou sádhanu (cvičení) po všechny dny semináře vedl mahámandaléšvar svámí Vivékpurí z Chorvatska. Řekl, že v této současné temné epoše (kalijuze) má sílu k vývoji pouze společenství díky satsangům (povznášející společnosti). Poukázal také na to, že Jóga v denním životě je vynikající a přesný název proto, aby naše cvičení nebylo omezeno jen na občasné, ale že je pro každý den.

1U4A3244b