O velikonočním víkendu se duchovně hledajícím naskytla zvláštní příležitost – mohli být se  svým svatým Mistrem, Višvaguruem svámím Mahéšvaránandadžím.

Tématem tohoto semináře bylo „Zdraví“.

1U4A6008y

Zdraví je největší bohatství – řekl Višvagurudží – větší a důležitější než materiální bohatství či sláva. Zdraví není jenom fyzická pohoda, zdraví se týká těla, mysli i duše. Velmi důležitým aspektem našeho zdraví je správné jídlo. „Jsme to, co jíme.“ Z nezdravých potravin - nezdravého jídla, manipulovaných potravin a potravin ošetřených pesticidy a chemikáliemi, z masa a nevhodných tuků onemocníme. Bohužel, v současné době je těžké získat přírodní a nezpracované potraviny. Proto je velmi důležitě věnovat pozornost původu, biologické kvalitě a řádné přípravě jídla.

 1U4A6064y 1U4A5919y

Jeho Svatost Višvagurudží také zdůraznil, že zdraví je ovlivňováno jídlem, společností a myšlenkami. Toto vše je výživou pro tělo a duši a podporuje funkci gun - vnitřní a vnější kvality. Třemi gunami jsou sattva (čistota), rádžas (vášeň) a támas (otupělost nebo temnota). V támasu je všechno pomalé a temné. Člověk s takovými kvalitami je líný a nedokáže projevit svou vůli. Je vystaven vnějším silám a nedokáže se bránit. Tyto kvality jsou založeny na našich předchozích činech, které mohou být dobré nebo špatné, a vytvářejí naši budoucnost odpovídajícím způsobem

Jeho Svatost citoval příběh Martandy Rišiho, který vykonal mnoho dobrých skutků, takže jeho život byl prodloužen, i když měl předurčen krátký život a brzký odchod.

Višvagurudží poukázal na to, že onemocnění nám může způsobit i mysl. Myšlenky mají silný vliv na náš stav bytí. Z lenosti, negativních myšlenek, z chamtivosti, závisti, žárlivosti, hněvu, atd. můžeme onemocnět stejně  jako ze špatného jídla. Existují také emocionální nebo karmické nemoci. Lékaři je obvykle léčí jako duševní poruchy. Příčiny těchto poruch však mohou pocházet z astrální úrovně a od předků, kteří nebyli spaseni. K vyléčení těchto poruch a onemocnění potřebujeme pomoc púdž (duchovních obřadů), mantry a modlitby.

1U4A5940y 1U4A6005y1U4A5989y 1U4A6052y

Na závěr Višvagurudží zakončil seminář několika důležitými radami:

"Stále si myslíme, že nás uzdraví lékař. To je pravda. Ale pouze tehdy, pokud přesně dodržujeme jeho pokyny. Stejně tak  je tomu v duchovnosti. Mistr nás může dovést k seberealizaci, pokud mu zůstaneme věrní a  budeme následovat jeho cestu. Zdraví znamená jasnost a jasnost je moudrost. Pokud máte moudrost, dosáhli jste všeho.

Narodit se a zemřít a znovu se narodit je také nemoc. Z tohoto kruhu zrození a smrti chceme uniknout! Tělo musíme nakonec vrátit matce Zemi a duše pokračuje ve své nekonečné pouti. Mistr nám ukazuje jasnou cestu ke světlu a k Brahma gjáně. Buďte stále ochotni učit se. Nikdy si nemyslete, že víte všechno. Pokud si myslíte, že všechno víte a rozzlobíte se, když někdo říká něco jiného, svědčí to o tom, že žádnou moudrost ještě nemáte. Zůstaňte na cestě moudrosti, duchovnosti, osvobození, seberealizace a naplnění vaší lidské dharmy.

Naším úkolem je přetvořit tuto kalijugu (temný věk) v satjajugu (zlatý věk). To je naším cílem a naší cestou.“ 

 1U4A6070y 1U4A5958y