Oslavy Gurupúrnimy a letní semináře v tomto roce začaly ve Vépu v Maďarsku a pokračovaly ve Střílkách v České republice.

1U4A5123GP Strilky 1

1U4A5137GP Strilky

Gurupúrnimový satsang na začátku letního tábora ve Střílkách byl věnován oslavám božské mistrovské linie šrí Alakhpurídžího. Višvaguru Mahéšvaránanda popsal svou nedávnou pouť do Himalájí, úspěšné pátrání po původu Systému jóga v denním životě.

Alakhnanda je řeka, která tvoří jeden pramen řeky Gangy, slévá se s řekou Bhagirati na soutoku, známém jako Dévaprajág.  Alakhnanda souvisí se světcem šrí Alakhpurídžím, jenž existuje od satjajugy (Zlatého věku) v kárana saríra, ve svém astrálním těle.  Systém jóga v denním životě pochází z těchto časů, díky životu a inspiraci tohoto světce.

Alakhpurídží předal své síly a požehnání šrí Dévpurídžímu, který žil několik desetiletí v Himalájích. Šrí Dévpurídží toto vědění přinesl do Rádžasthánu a požehnal šrí Maháprabhu Dípovi. Maháprabhudží předal své síly a duchovní poznání svému žáku svámímu Mádhavánandadžímu (Holygurudžímu), který je nyní následován šrí višvaguruem Mahéšvaránandadžím. Získat požehnání višvaguru Mahéšvaránandy tudíž znamená dostat požehnání od všech světců v této linii, známé jako Šrí Alakhpurídží siddha píth parampara.

H1P 1302

Letní sádhanové tábory, semináře ve Vépu a ve Střílkách, jsme věnovali tématu prány a pránájámy. Jeho Svatost obšírně vyložil téma jemných energií a jejich technik, které zahrnují rovněž informaci a výuku hathajógových krijí (šest metod pročištění), jakož i filozofii advaita védanty – vědění o nedvojnosti.

H1P 1287

Hathajógové krije pomáhají pročistit fyzické tělo, včetně prán (energetických funkcí) a také pomáhají zharmonizovat emoce. Jsou obzvláště účinné ve stupňování našich sil k soustředění.

Kromě toho hatha uvádí čtyři síly vůle: vůli dítěte – bal hath, ženy – prija hath, krále – rádža hath a jogína – jóga hath.

H1P 1257  

Nesmírně důležitá síla prány je ta, která je skryta v naší potravě. Tato pevná forma energie ovlivňuje naše životy podle svých kvalit, gun (sattva, rádžas, támas – čistota, aktivita, otupělost). Višvagurudží zdůraznil význam správného složení naší stravy a též znalost původu i cesty jídla předtím, než se k nám dostane; a také zmínil  význam nejlepších způsobů přípravy a vaření pro dosažení nejvyšší kvality a množství prány.

1U4A5695GP Strilky

1U4A5869Strilky GurupurnimA1 novine

Letní tábor byl také příležitostí pro rodiny společně strávit čas pod ochranou gurudéva.  Na táboře byla spousta dětí se svým jógovým učitelem/praktikujícími rodiči, od malých, nově narozených až po teenagery.

11

22

33

Pro šestileté a starší děti Višvagurudží zorganizoval speciální dětský jógový program, zahrnující cvičení jógových ásan, seznámení s pránájámovými dechovými technikami a čas vyhrazený meditaci jak v tichosti, tak se zpěvem manter. Jedna skupina společně dala dohromady krátkou scénku jako ilustraci etických jógových principů, které vedou k laskavému a zdravému životu v harmonii se vším.

1U4A6270GP Strilky

1U4A6360GP Strilky

13645210 1707137229538394 7426840002084737192 n

DJI 0003dron a

1U4A6148GP Strilky