Dne 4. února 2017, během návštěvy Slovenska, měl višvaguru Mahéšvaránanda v hlavním městě Bratislavě inspirující přednášku.

Na satsangu, kterého se zúčastnilo mnoho místních cvičenců jógy i mezinárodních žáků a prostřednictvím živého vysílání na www.swamiji.tv také aspirantů na celém světě,  višvaguru Mahéšvaránanda s laskavostí a moudrostí Mistra poskytl několik velmi jednoduchých a praktických rad.

Višvagurudží doporučil konkrétní jógové techniky a  principy, které pomohou získat tělesné zdraví, zlepšit paměť, překonat strach a nalézt klid.

IMG 20170204 172949

Zdraví těla, mysli a duše

Stres je příčinou mnoha neduhů a onemocnění těla i mysli. Nervozita, strach, nejistota, pocity osamělosti atd. jsou stresovými reakcemi vznikajícími v našem nervovém systému a v mozku. Jóga v denním životě a ájurvéda poskytují  pomoc s těmito problémy například následujícími technikami a pokyny:

Správné stravovací návyky

Základem pro udržení našeho tělesného zdraví je výživa. Jezte satvické bio potraviny: ovoce, zeleninu, saláty, oříšky, mléko a méně obilovin. Po jídle nejezte nic dalšího  po dobu minimálně 6 hodin. Pijte pouze vodu. Chcete-li být zdraví a silní, jezte pouze alpahar, velmi kvalitně a malé množství. To je ten nejlepší lék pro zdravé tělo, pevné nervy,  zdravé orgány, silné svaly a zdravé klouby.

Krije a ásány

Čtyřikrát ročně provádějte šankprakšalánu. Když děláte šankprakšalánu poprvé, je důležité provádět ji pod vedením zkušeného učitele.

Ašvini mudra krija (stahování a uvolňování svalstva konečníku) aktivuje trávení a prostřednictvím nervů a mozku má vliv na celé tělo. Touto krijou zesílí váš nervový systém, zlepší se paměť, zmizí strach i úzkost a vaše vnitřní já bude naplněno klidem. 

Po jídle se posaďte na 10 minut do vadžra ásány,  podporuje to zažívání a udržuje tělo, mysl a paměť v rovnováze.

Pránájáma

Pránájáma je velmi důležitá pro dosažení pevného zdraví a dobré paměti.  Mozek je spojen s múládhára čakrou (kořenovým centrem) skrze kundalíní šakti (božskou energií). Cvičení pránájámových technik umožňuje volnější proudění prány všemi čakrami a napomáhá řádnému fungování všech vnitřních orgánů a nervového systému

Mantra míru

Naše vnitřní problémy dokážeme zvládnout jógovými cvičeními. Problémy, vyskytující se mimo nás, které mohou způsobit, že se cítíme nešťastní, nervózní, plní úzkosti - tyto problémy nemůžeme vždy vyřešit, ale můžeme se modlit. Modlitby a zpěv šánti mantry pomohou. Šánti znamená mír. Mír je v nás. Mír nemůžeme získat z vnějšku. Šánti, mír, začíná v našich srdcích.  Opakováním této mantry dochází k vnitřnímu ztišení a klidu. 

Shrnutí Višvagurudžího rad

Celý rok se snažte dělat následující:

Tak vznikne vaše kaja kalapa - „Fontána mládí“ - pro vaše tělo, mozek, paměť a nervy a dosáhnete vnitřního míru.