Po návštěvě Gruzie odcestoval višvaguru Mahéšvaránanda na Ukrajinu, další překrásnou východoevropskou zemi, kde je Jóga v denním životě aktivní již po mnoho let.

Kyjev

V Kyjevě, hlavním městě Ukrajiny, účastníky programu  Jeho Svatosti višvagurua Mahéšvaránandy vítalo sluníčko a nádherné jarní květy.

IMG 20170405 135047 IMG 20170405 113139

Dne 5. dubna 2017, jménem Světové mírové rady šrí svámího Mádhavánandy, Jeho Svatost zasadil v kyjevské botanické zahradě Strom míru. Višvagurudží popřál ukrajinské společnosti život v míru a harmonii s přírodou a řekl, že strom byl zasazen jako symbol ochrany životního prostředí a dosažení míru. Bhaktům (oddaným) dal za úkol několikrát do roka navštívit strom  a pomáhat udržovat botanickou zahradu.

IMG 20170405 110803 IMG 20170405 104635

Když je zasazen strom, stává se něčím více než pouhou rostlinou – stává  se celým světem pro stvoření jako jsou ptáci a hmyz, veverky i myši.

Kyjevská botanická zahrada má akademické výzkumné centrum pro studium tropických rostlin, včetně těch, které pocházejí z Indie. Návštěvníci se seznámili s místní iniciativou na ochranu ptactva a s projektem založení genové banky pro záchranu původních semen. Jeho Svatost měl přednášku v hlavním sále umístěném v zahradách a řekl, že znečišťování vzduchu, půdy a rostlin je jedním z největších nepřátel přírody.

Po této báječné návštěvě a po přednášce se Jeho Svatost setkal s indickým velvyslancem na Ukrajině, Jeho Excelencí Manojem Kumarem Bhartim. Živě diskutovali o pokladech indické filozofie a kultury, shodli se na tom, že je velmi důležité inspirovat lidi po celém světě šířením principu: „Vasudeva kutambakam“ - „Celý svět je mou rodinou“.

Ve večerních hodinách  se Jeho Excelence zúčastnil Višvagurudžího programu pro veřejnost v Inveria centru v srdci Kyjeva a byl vyzván, aby přivítal posluchače.

IMG 20170405 194033

Višvagurudží pak zahájil svou přednášku zpěvem manter: AUM a Óm kar bindu samjuktam. Zdůraznil význam  respektu k Indii, která své jméno propůjčila obrovskému oceánu a je známa jako „matka“, jako „matka Indie“.

Pro vysvětlení podstaty jógy Jeho Svatost představil téma stvoření, kdy rozvoj vesmíru začal násobením jediného Brahmanu: eko ham bahušjámí - „Jsem jeden a nyní se zmnohonásobím.“ Potom se objevila rezonance (zvuk) a stvořila prostor a světlo. Osvobození z koloběhu existence z mnoha životů (čorásí čakry) je možné nesobeckými činy, jak popisuje šrí Krišna v Bhagavadgítě – yoga agni karma dagdani.

Přednáška pro veřejnost byla zakončena názornou ukázkou cvičení Khatu pranám, což je řada ásán ze systému Jóga v denním životě, dodávající energii celému tělu.

Ve čtvrtek, 6. dubna, byl Višvagurudží pozván na kyjevskou národní univerzitu Mohyla Academy, kde studentům věnoval přednášku „Duchovnost v moderní Indii“.

University

Čerkasy 

Po satsanzích a přednáškách v Kyjevě a setkání s indickým velvyslancem pro Ukrajinu, Jeho Svatost višvaguru Mahéšvaránanda navštívil nádherný nový ášrám v Čerkasy.

IMG 20170406 180950 IMG 20170407 103244 

Na uvítacím satsangu Jeho Svatost ocenil přírodní bohatství Čerkasy a celé Ukrajiny, nazývané „Země živitelka“ Evropy. Dále hovořil o pěti prvcích (prostoru, vzduchu, ohni, vodě, zemi), které  jsou posvátnými aspekty života.

IMG 20170408 111615 IMG 20170408 111815

V pátek 7. dubna byl Višvagurudží pozván do Čerkasy Rosmedia TV na rozhovor s novinářkou, při kterém mohlo pokládat dotazy i publikum. Jeho Svatost zmínil mnohá témata, včetně toho, jak jóga dokáže být nápomocná pro dosažení a udržení dobrého zdraví a jak může být využita při léčbě depresí.

IMG 20170407 143818 1

„Řešení pro ty, kdo trpí depresí: mantra, cvičení pránájámy a ásán, zdravá strava a láska a pochopení rodinných příslušníků.“

Hovořil zejména o míru – o vnitřním osobním míru i o světovém míru. Publikum se ptalo na náboženství a duchovnost a na různé rodinné problémy, které jsou součástí každodenního života lidí na celém světě.

Višvagurudžího přednášky během posledních dnů v Čerkasy byly věnovány krásnému tématu – meditaci. Jeho Svatost vysvětlil, že meditaci nelze provádět intelektuálním opakováním „Budu meditovat“ a není nutné „naučit se“ meditovat, stejně jako se nemusíme učit spát. Meditace se objeví, když je náš postoj čistý a  jsou vhodné okolnosti.  Ideální je pohodlná pozice v sedu, klidné prostředí a čistá satvická strava .

IMG 20170406 183034

Techniky meditace mohou být: pasivní, kdy stáhnete své smysly a ponoříte se do svého vnitřního prostoru; a aktivní, při provádění karmajógy (nesobecké služby pro druhé). Višvagurudží hovořil o stavech vědomí – probuzeném,  snění a hlubokém spánku – mezi kterými se pohybujeme  jako kyvadlo  po celý náš život.

Nejvyšší úrovní vědomí a naším konečným cílem je splynout s Bohem. „Když tu byl On, já jsem tu nebyl. Když  jsem tu byl já, On tu nebyl. Stezka lásky je tak úzká, že se dva musí stát jedním.“ - tak pravil světec Kabírdás.

V neděli, 9. dubna, poslední den programu v Čerkasy, Višvagurudží společně se skupinou navštívil park, kde před čtyřmi lety zasadil Strom světového míru.

Ukrajinští bhaktové, obohaceni jeho moudrými slovy a požehnáním se s Višvagurudžím rozloučili a poprosili ho, aby jim zase brzy věnoval svůj daršan.