Debrecín, 9. - 11. června 2017

Jeho Svatost višvaguru Mahéšvaránanda navštívil na začátku června Debrecín ve východním Maďarsku.

Víkendový seminář byl skvělou událostí nejen pro maďarské cvičence Jógy  v denním životě,  ale také pro mnoho návštěvníků, kteří přicestovali z jiných zemí. Program probíhal částečně venku na nádvoří ášramu Jógy v denním životě v Debrecínu.

 H1P 8455 H1P 8412

Seminář byl zaměřen na téma uvolnění vnitřního tlaku  z vikár či špatného smýšlení. Višvagurudží zdůraznil, že kořeny osobních problémů jsou pýcha a žárlivost, které vytvářejí mentální znečištění, ze kterého vyplývá špatný životní styl, který může vést k rozvoji fyzických onemocnění jako jsou problémy se žaludkem a se srdcem. Vysvětlil, že takto vznikají mal, vikšépa a ávaran (poruchy, nečistoty a nevědomost).

H1P 8462 H1P 8406

Co si počít s hlubokým vnitřním stresem? Jeho Svatost doporučil jediný existující způsob, jak se vymanit z pasti  nevědomosti a tím je zřeknutí se – zbavení se zbytečných přání a každodenní sebedotazování.  Višvagurudží zdůraznil, že „veškeré negativní  pocity jako hněv, strach a touhy dřímají ve svadhištána čakře.“

H1P 8518 H1D 6725

Nejúčinnější technikou pro uvolnění vnitřního napětí a zbavení se špatných myšlenek je meditace sebedotazováním, kterou Višvagurudží během semináře  několikrát vedl. Je to cesta k nalezení vnitřního světla a uvolnění psychického stresu.

Vyvrcholením programu v Debrecínu bylo zasazení Stromu míru v botanické zahradě debrecínské univerzity,  kde byly za přítomnosti Asmita Wele, profesora ájurvédy z univerzity, zasazeny dva původní stromy (dub a javor).

Jeho Svatost pojmenoval  stromy Riddhi a Siddhi, pomodlil se, aby přinesly mír a prosperitu těm, kdo je navštíví a obkrouží je (v sánskrtu se toto nazývá parikrama)  a ve své promluvě řekl: „V Indii jsou stromy uctívány. Nemůžeme škodit planetě aniž by se to obešlo bez následků. Měli bychom tedy sázet tolik stromů, kolik můžeme. Stromy dokážou změnit suché počasí a proměnit jej opět v životodárné.“

H1P 8593 H1P 8675H1P 8704 H1P 8785

V Austrálii, v rámci projektu, inspirovaného Jeho Svatostí, na podporu přírody  a vyrovnání klimatických změn, bylo zasazeno 15 miliónů stromů.  Po celém světě pokračují projekty Jógy v denním životě a jejích partnerů – jak časté sázení Stromů míru, tak rozsáhlé projekty zalesňování.

V Indii se Višvagurudží  aktivně účastnil iniciativy, jejímž cílem je ochránit řeku Gangu před znečištěním a dostalo se mu oficiálního uznání za jeho práci ve zúrodňování rádžasthánské pouště.

H1P 8671 H1P 8468

Po nedělním ranním programu v Debrecínu Jeho Svatost odjel do Budapešti, kde měl přednášku v Guru ášramu, založeném v maďarském hlavním městě v roce 1978.