Debrecín, 9. - 11. června 2017
Jeho Svatost višvaguru Mahéšvaránanda navštívil na začátku června Debrecín ve východním Maďarsku.
Víkendový seminář byl skvělou událostí nejen pro maďarské cvičence Jógy v denním životě, ale také pro mnoho návštěvníků, kteří přicestovali z jiných zemí. Program probíhal částečně venku na nádvoří ášramu Jógy v denním životě v Debrecínu.
Seminář byl zaměřen na téma uvolnění vnitřního tlaku z vikár či špatného smýšlení. Višvagurudží zdůraznil, že kořeny osobních problémů jsou pýcha a žárlivost, které vytvářejí mentální znečištění, ze kterého vyplývá špatný životní styl, který může vést k rozvoji fyzických onemocnění jako jsou problémy se žaludkem a se srdcem. Vysvětlil, že takto vznikají mal, vikšépa a ávaran (poruchy, nečistoty a nevědomost).
Co si počít s hlubokým vnitřním stresem? Jeho Svatost doporučil jediný existující způsob, jak se vymanit z pasti nevědomosti a tím je zřeknutí se – zbavení se zbytečných přání a každodenní sebedotazování. Višvagurudží zdůraznil, že „veškeré negativní pocity jako hněv, strach a touhy dřímají ve svadhištána čakře.“
Nejúčinnější technikou pro uvolnění vnitřního napětí a zbavení se špatných myšlenek je meditace sebedotazováním, kterou Višvagurudží během semináře několikrát vedl. Je to cesta k nalezení vnitřního světla a uvolnění psychického stresu.
Vyvrcholením programu v Debrecínu bylo zasazení Stromu míru v botanické zahradě debrecínské univerzity, kde byly za přítomnosti Asmita Wele, profesora ájurvédy z univerzity, zasazeny dva původní stromy (dub a javor).
Jeho Svatost pojmenoval stromy Riddhi a Siddhi, pomodlil se, aby přinesly mír a prosperitu těm, kdo je navštíví a obkrouží je (v sánskrtu se toto nazývá parikrama) a ve své promluvě řekl: „V Indii jsou stromy uctívány. Nemůžeme škodit planetě aniž by se to obešlo bez následků. Měli bychom tedy sázet tolik stromů, kolik můžeme. Stromy dokážou změnit suché počasí a proměnit jej opět v životodárné.“
V Austrálii, v rámci projektu, inspirovaného Jeho Svatostí, na podporu přírody a vyrovnání klimatických změn, bylo zasazeno 15 miliónů stromů. Po celém světě pokračují projekty Jógy v denním životě a jejích partnerů – jak časté sázení Stromů míru, tak rozsáhlé projekty zalesňování.
V Indii se Višvagurudží aktivně účastnil iniciativy, jejímž cílem je ochránit řeku Gangu před znečištěním a dostalo se mu oficiálního uznání za jeho práci ve zúrodňování rádžasthánské pouště.
Po nedělním ranním programu v Debrecínu Jeho Svatost odjel do Budapešti, kde měl přednášku v Guru ášramu, založeném v maďarském hlavním městě v roce 1978.