Jeho Svatost višvaguru Mahéšvaránandadží navštívil ve dnech 23. - 25. března 2018 Londýn, kam se sjeli místní i mezinárodní studenti Jógy v denním životě, aby na víkendovém semináři nazvaném "Věčné putování duše" získali od Mistra kapky nektaru.
Vřelé přivítání
Višvagurudží strávil spoustu času nejen na oficiálním programu semináře ve velké hale poblíž školy, ale mezi jednotlivými lekcemi semináře také v ášrámu šrí svámího Mádhavánandadžího v Queens parku, kde měli hledající možnost osobně jej pozdravit a dostat soukromé konzultace. Z místní indické komunity přišly čtyři generace dlouhodobě oddaných Holygurudžího a Višvagurudžího, své milované guruy vítají v Londýně již od roku 1975.
Kdo jsem?
Páteční večerní přednášku Višvagurudží začal konstatováním, že duše je naším pravým já, naším božským světlem, božskou existencí a tak bychom měli poznat sami sebe. Potom zmínil základní otázky pokládané skvělým učitelem a světcem Ádi Šankaračárjou: Kdo jsem? Odkud jsem přišel? Proč jsem sem přišel? Kam jdu?
Višvagurudží vysvětlil, že individuální totožnost, kterou obvykle nazýváme "Já", má svůj původ na úrovni pěti tattev či prvků: prostoru, vzduchu, ohni, vodě a zemi, které pak ovlivňují našich pět kóš či vrstev existence: annamaja (tělo), pránámaja (energie), manomaja (mysl-podstata), vidžňánamaja (moudrost) a ánandamaja (blaženost) a jsou vnímány našimi pěti džňánéndrijemi či smyslovými orgány: očima, ušima, nosem, jazykem, kůží a konají skrze pět karméndrijí, orgánů činnosti: ústy, rukama/pažemi, nohama, vylučovacími a reprodukčními orgány. Takto je individuální identita spojena s fyzickým tělem - ale existence jakožto duše či samotné džívátmá je mnohem širším fenoménem, který je více než tělo, mysl a pocity.
Vysvětlil, že duše je tam, kde je život a život je tam, kde je duše. Nejen lidé - všech 8,4 milionů stvoření, stejně jako rostliny, bakterie a korály - všechny podoby života mají duši. Pokud duše dorazí na tuto Zemi, málokdy však ví, kam půjde, jaký je cíl.
Višvagurudží řekl, že pokud žijeme lidský život a ptáme se "Kdo jsem?", je důležité ptát se "Jaký jsem?"; pozorovat své pocity, myšlenky, slova a činy a být si vědom jejich dopadu. Řekl, že bychom měli mít na paměti, že mysl je pouhým odrazem pravé skutečnosti a že "musíme pokračovat na své cestě" vedoucí k úplné realizaci. Pro objasnění citoval v sánskrtu starodávné učení: "Jíst, pít a plodit děti dokáže každé zvíře. Ó, člověče, copak jsi sem přišel pouze kvůli tomuto?"
Výchova a vedení
Višvagurudží řekl, že k cestě duše je zapotřebí vedení a výchova. Opět zmínil starodávnou indickou moudrost, že prvním guruem jsou rodiče - matka a otec - dají nám život a poskytují nám praktické světské znalosti a smysl pro hodnoty. Dalším guruem jsou naši přátelé - kteří přinášejí dobré i špatné návyky. Dalším guruem jsou učitelé - vzdělávají nás ve světském vědění, s cílem vydělat si na živobytí. Posledním a nejdůležitějším guruem je duchovní průvodce či mistr. On či ona nás učí hlavnímu smyslu života a nejen to.
"Konečné osvobození nastává až v poslední vteřině života", řekl Višvagurudží a zmínil nutnost pokory na duchovní cestě. Hovořil také o tom, že když duše opouští tělo, všechna náboženství a kultury mají své obřady podporující tento proces. Někdy se tělo pohřbívá do země, jindy je tělo vhozeno do řeky nebo do oceánu, což se nazývá džal samádhí. V některých kulturách se tělo dává do lesa nebo na vrchol hory, aby ho sežrala zvířata. Říká se, že kremace, spálení těla, je nejúčinnější metodou pomáhající opouštějící duši s uvolněním jejího spojení s materiálním světem.
Překážky na cestě
Přednášky Jeho Svatosti během víkendu byly plné moudrosti a humoru a spousty vědomostí, které účastníkům, a také hledajícím sledujícím přímý přenos, pomohou pochopit širší perspektivu lidského života na této Zemi. Upozornil zejména na to, jak můžeme blokovat svůj pokrok na duchovní cestě kvůli své vlastní nevědomosti a zlozvykům. Zdůraznil zejména nutnost vyhýbat se přejídání, které může vést k mnohým onemocněním, doporučil jíst každý den přibližně ve stejnou dobu a mezi jednotlivými jídly nic nejíst. Velmi důležité je také překonat škodlivé emoce jako je hněv, žárlivost, závist, nenávist atd., které mohou vyústit ve vyslovování zraňujících slov a škodlivému jednání, vytváření negativní karmy a trápení nás samých i ostatních.
Provádění očisty
Višvagurudží vysvětlil, že způsob, jak překonat tyto destruktivní tendence, je pročištění našeho těla a mysli cvičením jógy. Vedl procvičování speciální techniky, kriji, která spočívá ve zpívání mantry AUM takovým způsobem, aby došlo k pročištění od manipúra čakry (centrum pupku) přes anáhata čakru (srdeční centrum) a višuddhi čakru (centrum krku) až k sahasrára čakře (korunnímu centru). Višvagurudží řekl, že správné provádění této techniky uvolní stres z těla a negativní myšlenky z mysli, také zlepší a podpoří paměť, a takto nám pomáhá setrvat na pozitivní cestě.
Požehnání a vděčnost
Během víkendu byla příležitost zažít mnohé: inspirativní vyprávění a praktické techniky, předávané Višvagurudžím, v přestávce mezi oficiálními programy také neformální satsangy a modlitba s Višvagurudžím v ášramu šrí svámího Mádhavánandadžího. Probíhala cvičení ásan, pránájámy, jóganidry a meditace vedené místními učiteli Jógy v denním životě z Londýna. Pro všechny byla připravena zdravá a vydatná vegetariánská jídla. Cvičenci měli také možnost setkat se a prožít příjemný čas s ostatními aspiranty jógy z celého světa, včetně Matádží Jog Maji z Ahryri v Bari Khatu v Indii a sádhví Umapuri z Vídně.
Tímto víkendovým londýnským seminářem s Višvagurudžím se účastníci cítili skutečně požehnaní, zcela nasyceni v těle, mysli i duši a těší se, že jej opět brzy přivítají ve Velké Británii.