Ve čtvrtek 15. srpna 2019 proběhlo několik oslav, jako vyvrcholení prvního týdne každoročního letního semináře v Maháprabhudíp ášramu ve Střílkách.

2019 8 Strilky5

Zaprvé, čtvrtek je v jogínské tradici dnem gurua - den je známý jako guruvár - proto tento den připomíná zvláštní vztah mezi guruem a žákem.
Zadruhé, na tento čtvrtek připadl také úplněk (púrnima), čímž se z tohoto dne stala oslava Gurupúrnimy.
Zatřetí, tento konkrétní úplňkový den, na konci měsíce šrávana (červenec / srpen), přináší festival Rakšabandhan, den, který prohlubuje úzké vztahy mezi sestrami a bratry, a to jak v rodinách, tak mezi přáteli na duchovní cestě.

2019 8 Strilky21aIMG 2886

A 15. srpna se slaví i indický Den nezávislosti, který připomíná významnou událost z roku 1947.

Co však bylo nejdůležitější, na tento den připadly i narozeniny Jeho Svatosti višvagurua Mahéšvaránandy podle západního kalendáře, a tím se naskytla příležitost pro jeho žáky, aby mu osobně vyjádřili lásku, vděčnost, oddanost a přání všeho nejlepšího!

2019 8 Strilky6

Slavnosti začaly ve stínu starodávných stromů ve stříleckém parku. Višvagurudží obdržel tradiční dary, květinový věnec (málá) a oranžový šál (čádar).

2019 8 Strilky112019 8 Strilky13

Skupina žáků zarecitovala v sanskrtu Jógasútry Rišiho Pataňdžálího, věkem prověřené instrukce teorie a praxe jógy.

2019 8 Strilky14 

 Odkaz na Youtube Jógasútry

Poté následovalo představení dětské jógové skupiny. Příběh o Matce Zemi, která ukazovala svou lásku ke všem rostlinám, tvorům a lidem, ale byla ohrožována temnotou nevědomosti, což je tak zřejmé v současné době Kalijugy (doslova „temného věku“). Děti ukázaly, že díky oddanosti a disciplíně, s vůdčím světlem gurua, symbolizovaným sluncem, dokážou lidé Země překonat temnotu a znovu spolu žít v harmonii, dodržovat zásady lásky, laskavosti a ochrany všech živých bytostí.

Následovala ukázka cvičení Bari Khatu Pranám ze Systému Jóga v denním životě, dětmi všech věkových skupin, doprovázená zpěvem bhadžanu Tu Mana Indrijo ka Svámí: připomínající, aby člověk byl pánem svých smyslů.

Žáci z celého světa obdrželi Višvagurudžího daršan (pohled na gurua) a využili příležitosti k vyjádření lásky, poděkování a přání za jeho pevné zdraví a dlouhý život.

2019 8 Strilky18

Děti na závěr zahájily obřad Rakšabandhan, uvázaly posvátné nitě vzájemnosti a ochrany, rakhi, kolem zápěstí svých duchovních bratrů a sester. Měly také šanci uvázat rakhi na zápěstí Višvagurudžímu a obdržet jeho požehnání pro dobré zdraví, dobré studium a harmonii v rodině na příští rok.

IMG 2881