Střílky 11-13. října 2019

Slunečné a teplé podzimní počasí přivítalo višvagurua Mahéšvaránandu a jeho žáky ve Střílkách v České republice na víkendovém semináři Jógy v denním životě.

AUM07851AUM07809

Nově vysazená borovice čekal na účastníky v arboretu stříleckého ášramu a nahradila starý posvátný strom, který přirozeně dokončil svůj životní kruh počátkem tohoto roku.

Původní strom, všem obzvláště drahý, byl svědkem mnoha blažených chvil s Holy Gurudžím, stovek satsangů s Višvagurudžím, duchovní sádhany a dobrých myšlenek a přání od lidí z jeho okolí.

Nový strom, který je stejným druhem borovice (rakouská borovice neboli pinus cembra), je starý 25 let - stejný počet let, kolik je toto území známo jako Mahaprabhudíp ášram. Strom je již 4 metry vysoký. Bude zde stát mnoho dalších let, jak mu velí jeho dharma (povinnost) stromu.

1472616357 10156363656096890 5973336370909806592 n

Stalo se tak také u zvláštní příležitosti, kdy v neděli nastal úplněk Šarad púrnima a Višvagurudží mluvil při svých přednáškách mnohokrát o Měsíci a jeho fyzických a duchovních účincích.

AUM07758AUM07729

"Co pro nás znamená Měsíc?" Mysl a pohyb, které jsou jím ovládány, jsou spijeny s vodním prvkem. Pohyby mysli tedy závisí na vodním prvku a jsou ovlivněny Měsícem. Čistota mysli určuje myšlenky a to, zda je můžete nebo nemůžete ovládat a řídit. “

Úplněk i nov mají velmi silné účinky. Vliv Měsíce lze pocítit několik dní před a po přesné konstelaci. Pro lidi, kteří duchovně cvičí, je dobré učinit rozhodnutí nebo sankalpu, že se například při každém úplňku budou postit a modlit se.

"Když se podíváte na Měsíc, přemýšlejte o čistotě a to vám pomůže odstranit mnoho nemocí," pronesl Višvagurudží. "Zformulujte si sankalpu, přání, jako touhu po spojení s Božskou Matkou, božskou Šakti. Šakti, univerzální síla, může odstranit negativní dopady. Šakti má kvalitu Božské Matky a půst ve zvláštních dnech, jako je Navrátrí, nás k ní přibližuje.“

Šarad púrnimá je v Indii tradičně známa jako den, kdy nastává zimní období.

Višvagurudží objasnil pojmy uttan a patan (uvedené v učení Bhagavadgíty) krátkým příběhem:

Skupina přátel se rozhodla jít do kina. Jeden z nich ale odešel místo toho na svůj pravidelný satsang, duchovní setkání se svým guruem. Při cestě domů návštěvník satsangu si vážně poranil nohou. Jeho přítel cestující z kina našel malý pytlík zlatých mincí. Protože vzniklou situaci nechápali, zeptali se svého gurua. Mistr řekl, že ten nálezce zlata měl ve skutečnosti ve svém osudu stát se bohatým králem, ale protože se vyhnul satsangu, snížilo to jeho štěstí pouze na nález pár mincí. Ten druhý měl ve svém osudu smrtelnou nehodu, ale jeho osud byl satsangem omezen pouze na zranění nohy. Dobré zvyky nás v životě „povznášejí“ (uttan) a špatné nás svádí „dolů“ (patan).