17. dubna 2023 proběhly v Praze hlavní oslavy 50. výročí příjezdu Višvagurudžího do České a Slovenské republiky (bývalého Československa), kdy poprvé udělil své požehnání systémem Jóga v denním životě.

Video greeting from H.H. Vishwaguruji 

Na jaře v roce 1973 přijel Višvagurudží na pozvání místních jogínů poprvé do Československa, aby zde vyučoval jógu. Jeho první veřejný program se konal v soukromém domě a znamenal začátek úspěšné práce, při které dodnes doprovází tisíce Čechů a Slováku na jejich jógové cestě. Za 50 let svého působení Višvagurudží také připravil několik generací učitelů jógy.

Zahájení

Oslavy se konaly 17. dubna pod záštitou předsedy vlády Petra Fialy a senátora Romana Krause, vedoucího výboru zdravotnictví.

Senator Roman Kraus opened the event

Po přečtení pozdravů ministerského předsedy Fialy proběhlo oficiální zahájení oslav za přítomnosti senátora Romana Krause, Hemanta H. Kotalwara, velvyslance Indie v České republice a Miroslava Petra, děkana Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

H.E. Hemant Kotalwar, Ambassador of India, remembers meetings with Vishwagurji in Strilky Ashram Miroslav Petr, Dean of Faculty of Physical Education and Sport at Charles University speaks at the celebration opening

Hlavní organizátor, prof. Martin Repko, prezident Českého svazu Jógy v denním životě pak představil systém Jógy v denním životě a práci Višvagurudžího v České republice v průběhu posledních více než pěti dekád.

Prof Martin Repko introduces the Yoga in Daily Life System to the audience

Prezentace

Program dále pokračoval prezentacemi odborníků, které se týkaly čtyř aspektů zdraví podle systému Jógy v denním životě: fyzického, mentálního, sociálního a duchovního.

Prof. Milada Krejčí, prorektorka pro vědu a výzkum Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze, přestavila svůj výzkum týkající se cvičení systému Jógy v denním životě a jeho dopad na fyzickou odolnost člověka.

Prof. Milada Krejci speaks about Yoga in Daily Life and physical health

MUDr. Kateřina Sheardová, vedoucí výzkumného týmu Demence Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a zakladatelka první studie stárnutí v České republice „Czech Brain Aging Study“, přednesla prezentaci týkající se otázky mentálního a duchovního zdraví, zdravého stárnutí, přínosů cvičení jógy a specifických jógových technik.

Dr Katerina Sheardova speaks about mental and spiritual health benefits of yoga techniques

Dr. Manfred Stepponat, prezident mezinárodního společenství Šrí Díp Mádhavánanda ášramu z Rakouska představil charitativní, mírové, výzkumné a vzdělávací projekty Jógy v denním životě v Indii a dalších zemích, které přispívají ke čtvrté části zdraví – sociálnímu zdraví.

Dr Manfred Stepponat, President of International Sri Deep Madhavananda Ashram Fellowship on YIDL and social health

Roman Fuksa, prezident Jógy v denním životě v Praze představil přítomným projekt Óm ášramu v Indii a zdůraznil roli mnoha Čechů a Slováků, kteří se podílejí na jeho budování a rozvoji.

Roman Fuksa speaks about Om Ashram in Jadan India

Po tomto bloku prezentací prof. Repko, který je zároveň přednostou Ortopedické kliniky Univerzitní nemocnice v Brně a děkanem Lékařské fakulty na Masarykově univerzitě v Brně komentoval živé představení Bari Khatu Pranám, systému cvičení z Jógy v denním životě, vysvětlil jeho přínos pro zdravou páteř a opravoval špatné postavení těla.

Prof. Repko comments on health benefits of the Bari Khatu Pranam series

V závěru potěšilo přítomné video, ve kterém všechny pozdravil autor systému Jógy v denním životě, Višvagurudží, který se oslav nemohl zúčastnit osobně, protože musel začátkem dubna odcestovat do Indie.

Video greeting from Vishwaguruji

Následovalo krátké nové video shrnující posledních 50 let, které obsahovalo archivní dokumentaci činnosti Višvagurudžího a Jógy v denním životě v bývalém Československu, později v České a Slovenské republice a také v Indii a dalších zemích.

Další videa jsou dostupná na JDŽ YouTube.

Recepce

Po formálním programu a video projekcích se hosté sešli na recepci, kde se podávalo zdravé veganské občerstvení.

Senator Kraus, Dr Stepankova and Senator Prochazkova at the celebration Vegan reception at 50th Anniversary event Vegan reception after 50th Anniversary event

Jóga v denním životě v České republice dnes

Tuto mimořádnou událost uspořádal Český svaz Jógy v denním životě, která je zastřešující organizací koordinující činnost 27 nezávislých společenství Jógy v denním životě a dalších menších skupin ve 122 městech a městečkách napříč Českou republikou. Díky nim probíhá v současné době každý týden přibližně 400 lekcí Jógy v denním životě po celé zemi. Tyto lekce pravidelně navštěvují tisíce lidí.