17. dubna 2023 proběhly v Praze hlavní oslavy 50. výročí příjezdu Višvagurudžího do České a Slovenské republiky (bývalého Československa), kdy poprvé udělil své požehnání systémem Jóga v denním životě.
Na jaře v roce 1973 přijel Višvagurudží na pozvání místních jogínů poprvé do Československa, aby zde vyučoval jógu. Jeho první veřejný program se konal v soukromém domě a znamenal začátek úspěšné práce, při které dodnes doprovází tisíce Čechů a Slováku na jejich jógové cestě. Za 50 let svého působení Višvagurudží také připravil několik generací učitelů jógy.
Zahájení
Oslavy se konaly 17. dubna pod záštitou předsedy vlády Petra Fialy a senátora Romana Krause, vedoucího výboru zdravotnictví.
Po přečtení pozdravů ministerského předsedy Fialy proběhlo oficiální zahájení oslav za přítomnosti senátora Romana Krause, Hemanta H. Kotalwara, velvyslance Indie v České republice a Miroslava Petra, děkana Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.
Hlavní organizátor, prof. Martin Repko, prezident Českého svazu Jógy v denním životě pak představil systém Jógy v denním životě a práci Višvagurudžího v České republice v průběhu posledních více než pěti dekád.
Prezentace
Program dále pokračoval prezentacemi odborníků, které se týkaly čtyř aspektů zdraví podle systému Jógy v denním životě: fyzického, mentálního, sociálního a duchovního.
Prof. Milada Krejčí, prorektorka pro vědu a výzkum Vysoké školy tělesné výchovy a sportu Palestra v Praze, přestavila svůj výzkum týkající se cvičení systému Jógy v denním životě a jeho dopad na fyzickou odolnost člověka.
MUDr. Kateřina Sheardová, vedoucí výzkumného týmu Demence Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a zakladatelka první studie stárnutí v České republice „Czech Brain Aging Study“, přednesla prezentaci týkající se otázky mentálního a duchovního zdraví, zdravého stárnutí, přínosů cvičení jógy a specifických jógových technik.
Dr. Manfred Stepponat, prezident mezinárodního společenství Šrí Díp Mádhavánanda ášramu z Rakouska představil charitativní, mírové, výzkumné a vzdělávací projekty Jógy v denním životě v Indii a dalších zemích, které přispívají ke čtvrté části zdraví – sociálnímu zdraví.
Roman Fuksa, prezident Jógy v denním životě v Praze představil přítomným projekt Óm ášramu v Indii a zdůraznil roli mnoha Čechů a Slováků, kteří se podílejí na jeho budování a rozvoji.
Po tomto bloku prezentací prof. Repko, který je zároveň přednostou Ortopedické kliniky Univerzitní nemocnice v Brně a děkanem Lékařské fakulty na Masarykově univerzitě v Brně komentoval živé představení Bari Khatu Pranám, systému cvičení z Jógy v denním životě, vysvětlil jeho přínos pro zdravou páteř a opravoval špatné postavení těla.
V závěru potěšilo přítomné video, ve kterém všechny pozdravil autor systému Jógy v denním životě, Višvagurudží, který se oslav nemohl zúčastnit osobně, protože musel začátkem dubna odcestovat do Indie.
Následovalo krátké nové video shrnující posledních 50 let, které obsahovalo archivní dokumentaci činnosti Višvagurudžího a Jógy v denním životě v bývalém Československu, později v České a Slovenské republice a také v Indii a dalších zemích.
Další videa jsou dostupná na JDŽ YouTube.
Recepce
Po formálním programu a video projekcích se hosté sešli na recepci, kde se podávalo zdravé veganské občerstvení.
Jóga v denním životě v České republice dnes
Tuto mimořádnou událost uspořádal Český svaz Jógy v denním životě, která je zastřešující organizací koordinující činnost 27 nezávislých společenství Jógy v denním životě a dalších menších skupin ve 122 městech a městečkách napříč Českou republikou. Díky nim probíhá v současné době každý týden přibližně 400 lekcí Jógy v denním životě po celé zemi. Tyto lekce pravidelně navštěvují tisíce lidí.