Bratislava a Voděrady, 16. - 18. června 2017

Jeho Svatost višvaguru paramhans Mahéšvaránanda zavítal do Bratislavy, hlavního města Slovenské republiky. Na břehu řeky Dunaje a také v nedaleké vesnici vedl obohacující víkendový seminář, kterého se zúčastnili jak místní, tak mezinárodní žáci.

Pokud cvičenec provádí ásány, pránájámu a meditaci, jeho vědomí se projasňuje, pročišťuje. To je důvod, proč každý rok 21. června oslavujeme Mezinárodní den jógy,  inciovaný  v OSN  před dvěma lety Jeho Excelencí šrí Narendrou Modim, indickým premiérem. Musíme pochopit, že jóga se netýká pouze těla, je vědou, která lidstvo chrání před nedostatkem duchovnosti.

Jeho Svatost Višvagurudží často říkává: „Jóga bez duchovnosti je jako tělo bez duše.“

 IMG 5236 2 IMG 5329

Sobotní program byl věnován předběžné oslavě Mezinárodního dne jógy a zasazení nového Stromu míru. Višvagurudží ráno navštívil obec Voděrady na slovenském venkově. Jeho Svatost řekl, že voděradský zámek je přívětivým místem pro duchovní pobyty a po dlouhý čas čekal na cvičence Jógy v denním životě.

V zámeckém parku si velká skupina účastníků za recitace Gajátrí mantry společně synchronizovaně zacvičila sestavu „Khatu pranám“.

IMG 4574 1U4A5881 E webDJI 0064 DJI 0207

Mezi hosty, kteří se zúčastnili obřadu sázení Stromu míru, byl starosta Voděrad a indický velvyslanec pro Slovensko. Pro voděradský zámek to byla první událost, kdy se na jeho území uskutečnila takováto akce  za účasti tolika Višvagurudžího žáků z mnoha zemí.

DJI 0138

IMG 4747 1U4A5807 E web

Na víkendovém semináři Jeho Svatost hovořil o druzích vnitřních energií: 10 pránách či váju, které jsou definovány ve starobylých spisech jako 5 prán a 5 upaprán.

IMG 5243 IMG 5297 2

Nedokážeme dostatečně ocenit naše prány pro gjána indrije (smysly, orgány poznání), jako je prána pro oči nebo pro uši. Existují prány pro karméndrije (orgány činnosti). Prána pro oční víčka (mrkání) chrání oči. Různé vnitřní orgány mají také své prány. Například játra mají svůj vlastní druh energií.

Obecně je prána přijímanou energií a apána je vylučovanou energií. Obě se spojují v oblasti pupku. Má-li někdo blokovánu apánu, je vylučování obtížné i tehdy, když je výživa kvalitní. Takoví lidé jsou chamtiví. Hněviví lidé často trpí průjmem či zácpou.

Za všemi nemocemi se skrývá nějaký druh problému s pránou. Místo posilování našich prán však začneme užívat léky, které často mají nežádoucí vedlejší účinky. Meditace je dokonalým lékem pro stresovaný mozek. Meditace spolu s pránájámou jsou hlavním lékem k vyléčení stresu a regeneraci těla a duše.

Višvagurudží doporučil:  „Pro dokonalé omlazení byste měli dbát na kvalitu vašich prán a být si vědomi poselství vašich orgánů.“