7. srpna 2017

V den srpnového úplňku nastala slavnostní událost, kterou jsme oslavili v maďarském Vépu.

Višvaguru Mahéšvaránanda vysvětlil význam tohoto speciálního dne, zdůraznil význam vzájemné podpory mezi sestrami a bratry, založené na konceptu lidské rovnoprávnosti nezávisle na pohlaví, barvě pleti či věku.

IMG 6737 2

Děti zavázaly na zápěstí Jeho Svatosti Višvagurudžího rakhí (barevné šňůrky) a pandit Kapildží mu na čele udělal kumkum tilak (posvátné červené znaménko). Oslava pokračovala s dospělými účastníky, kteří si navzájem vázali rakhí na zápěstí a pandit recitoval starobylé mantry z purán a šáster (posvátných textů). 

IMG 6684 2 IMG 6693 2H1P 5018 H1P 5077

Jeho Excelence Gauri Šankar Gupta, bývalý indický velvyslanec v Maďarsku, popřál vše nejlepší do nového měsíce, následujícího po měsíci Šravan.

H1P 5094

Ve své přednášce Jeho Excelence hovořil o duchovním přátelství vycházejícím z historického období Moghul, kdy muslimové někdy zneužívali místní ženy. Ženy si vzpomněly na dávné vyjádření přátelství uvázáním šňůrky na zápěstí mužů a ti byli od toho okamžiku povinni ženu chránit.

Jeho Excelence hovořil nejen na téma svátku Rakša bandhan, promluvil také o indické filozofii a kultuře, řekl, že je jedinou ze starobylých kultur, která dosud přetrvává a přináší své plody.