V době od 26. září do 10. října 2017, během jógových seminářů na téma „Jóga nejen pro dobré zdraví…“, požehnal višvaguru Mahéšvaránanda lidem z Britských ostrovů svou moudrostí, soucitem a praktickými radami.
Program začal ve Edinburghu večerním satsangem v Maháprabhudíp ášramu. K místním cvičencům JvDŽ se připojilo mnoho dalších, kteří přicestovali z Londýna a ze zahraničí, aby přivítali Svámídžího zpátky ve Skotsku – přesně deset let po prvním programu s Višvaguruem zorganizovaném JvDŽ ve Skotsku v roce 2007.
Ve středu ráno se naskytla příležitost pro krátkou procházku Královskou botanickou zahradou k historickému botanickému domku, kde se skupina sešla a Višvagurudží odpovídal na otázky jak vytvářet zdraví a harmonii v našich životech a v našich vztazích s ostatními. Poté vedl speciální meditaci spojenou s mírem a silou přírody; a pak následoval zdravý satvický (vyvážený a čistý) veganský oběd.
Středeční večerní program byl opět v ášramu a velká skupina účastníků si užila cvičení jógových ásán a pránájámu i přesto, že jógová cvičebna byla malá. Višvagurudží vedl hlubokou meditaci a na závěr připomněl, že „tuny teorie jsou ničím ve srovnání s gramem praxe“ - pro vytvoření a udržení dobrého zdraví musíme cvičit denně.
Čtvrteční aktivity se konaly v posvátné atmosféře Broughton St Mary´s Parish Church. Višvagurudží vedl ranní lekci se systematickým cvičením ásán, pránájámy a meditací. Začalo se cvičením pro zahřátí těla, následovaly dynamické pohyby v souladu s dechem a potom tradiční jógové ásány s delší výdrží v klidu a uvolňování napětí s pomocí dechu a hlubší uvědomění sebe sama. Zdůraznil, jak je důležité udělat si čas pro pomalé cvičení, pro každodenní osobní rutinu doporučil zahrnovat méně technik se zaměřením na „kvalitu nikoli na kvantitu“.
Ve čtvrtek odpoledne Višvagurudží se skupinou navštívil Strom světového míru, který zasadil v roce 2010. Večerní lekce sestávala z dalšího vysvětlení fungování mysli a z další hluboké tiché meditace.
„Kde je mysl? Nemůžeme ji spatřit ani chytit. Dokud se nevzdáte svých tužeb, přání a připoutaností, vaše mysl bude neklidná a ani vy nebudete v klidu. To, co způsobuje problémy a zabíjí nás jsou naše touhy, nikoli mysl. Naděje je jako horizont, jak rychle k němu běžíte, tak rychle se vzdaluje. Říká se: „Naděje je jako vycházková hůlka od kolébky ke hrobu.“ Mysl lze zvládnout pouze vivékou – správným rozlišováním. Hledejte v sobě, odpověď je ve vás, nikoli vně.“
V pátek ráno Višvagurudží poklidně cestoval vlakem se skupinkou 20 mezinárodních účastníků do Londýna, kde pokračoval seminář celý víkend, s páteční večerní přednáškou, sobotní ranní a večerní přednáškou a cvičením a dále cvičením jógových ásán, pránájámou a meditací v neděli ráno.
Višvagurudžího hlavním doporučením pro získání a udržení dobrého zdraví – pro tělo, mysl a duši – je vybudovat silný imunitní systém, zejména usměrněním proudění prány:
“Jóga je sebeuzdravující metodou. Musíte však cvičit správně, jinak se vaše zdraví může zhoršit. Nemučte své tělo, nepřehánějte. V józe jsou jednoduchá cvičení, která dokážou pomoci mnoha způsoby a jsou velmi účinná. Cvičení pránájámy uzdraví mnohé zdravotní problémy a přinese vám dlouhý život. Jsou-li plíce šťastné a zdravé, bude náš život šťastný. Plíce roznášejí kyslík a energii – pránu – všem orgánům a celému tělu.
Co je prána? Toť velká otázka. Prána je život, životní energie. Dokud prána dlí v těle, je tam duše. A dokud je tam duše, je tam prána. Obojí je hluboce propojeno. Prána je též spojena se silou vůle. Máte-li silnou vůli, vaše prána zůstává silná a budete dlouho žít. Jógová cvičení a pránájáma posilují náš imunitní systém a umožňují nám přemoci nemoc.”
Závěrečnou lekcí celého cyklu byl satsang na rozloučenou v neděli večer v ášrámu svámího Mádhavánandadžího v Královském parku v Londýně. Jak tomu bývá na programech s Višvagurudžím, jógová místnost byla zcela zaplněna a srdce byla naplněna též – láskou a vděčností za nesmírné požehnání být v přítomnosti pravého gurua – toho, kdo zasvětil svůj život pomáhání, službě a vedení všech duší z temnoty problémů a nevědomosti ke světlu poznání uvnitř.