6. - 8. prosince 2019, Střílky, Česká republika

Jeho Svatost Višvaguru Mahéšvaránanda vybral několik témat, která byla zajímavá pro cvičence Systému Jóga v denním životě. Jedním z nich byla důležitost opakování mantry, kterou osvětlil příběh Rámy, Síty a Hanumána.

Když Ráma osvobodil svou ženu Sítu ze zajetí vládce démonů Rávany a všichni se šťastně navrátili do Ajódhji, Hanumán, vůdce opičího vojska a věrný Rámův bhakta, zůstal u nich v paláci. Za nějakou dobu na něj Sítá začala žárlit, protože Ráma, namísto aby věnoval pozornost jí, neustále se obracel k Hanumánovi. Co ho k tomu Hanumánovi tak přitahuje, že si nevšímá nikoho jiného než jeho? Ráma vytušil její myšlenky, namísto odpovědi se sehnul k Hanumánovi a vytrhl mu ze srsti chlup. Přidržel chlup Sítě u ucha a ta uslyšela, jak zní „Rám, Rám, Rám“.
„Už chápeš?“ zeptal se Ráma Síty. „To nejsem já, kdo se k němu obrací. To on mě k sobě poutá nepřetržitým opakováním mého jména.“

2

Mantras se cvičí pěti způsoby:

  1. LIKHITA – psaná;
  2. VAIKHARÍ – mluvená;
  3. UPÁNŠU – šeptaná;
  4. MÁNASA – vyslovovaná v duchu;
  5. ADŽAPA – nepřetržitě vnitřně opakovaná.

Automatické spontánní opakování se nazývá „adžapa džapa“ a ukazuje vnitřní prostoupený stav naší bytosti, který je naplněn pouze kvalitou a energií mantry.

Podle možností můžeme využít kdykoli jakýkoli ze způsobů procvičování mantry. Vedle mentálního opakování je vhodné psát svou mantru alespoň několikrát každý den.

6

"MANTRA-ŠAKTI, síla slova, je nesmírná síla, kterou lze objevit a probudit v anáhata-čakře. Naplňuje se spontánním, nepřetržitým opakováním mantry – ADŽAPA-DŽAPA. Adžapa znamená, že mantra proudí sama od sebe, aniž si to uvědomujeme, proudí v bdělém stavu i ve spánku. Stává se oním nepřetržitým spojením s Bohem. Opakujte mantru, a ucítíte stálou přítomnost Boha v srdci. A ta opět posílí vaši lásku k Bohu. Láska k Bohu probudí touhu Boha uzřít a ona touha povede konečně ke svému naplnění a ke sjednocení s Ním." 

4

O adžapě napsal Maháprabhudží bhadžan: 

Adžapa je nejkrásnější přístup k mantře,
zpívej SÓ HAM, a pocítíš v srdci SAT-ČIT-ÁNANDU.
Adžapa pročišťuje antahkaranu.
Ve chvíli, kdy už nebudeš mít zapotřebí cvičit adžapu,
dosáhneš vítězství.

Více viz Anáhata čakra, Skryté síly v člověku.

Višvagurudží dále zdůraznil princip ahimsy, nenásilí. Během jeho návštěv v Evropě od roku 1970 se mnoho cvičenců stalo vegetariány, což je prospěšné pro jejich zdraví, ale také to zachraňuje životy zvířat. Jedno sousto masa je téměř zanedbatelné množství, ale neustálá konzumace masa stojí každý rok život miliardy tvorů. Po krátkém výpočtu bylo konstatováno, že od roku 1973 bylo v České a Slovenské republice zachráněno asi 6 milionů zvířat tím, že Višvagurudžího příznivci nejedli maso.

7

Denně jsou pro spotřebu krutě poraženy miliony zvířat. Kromě toho, že maso škodí našemu fyzickému zdraví, je velmi škodlivé pro naše vědomí a má vážné karmické následky. Jogíni již tisíce let varují před karmickými důsledky usmrcování zvířat a také o nebezpečí pro zdraví způsobeném konzumací masa (což je dnes nepopiratelná skutečnost, že se šíří choroby zvířat, jako je BSE, slintavka a kulhavka, mor prasat atd. a také krmení zvířat antibiotiky a hormony).