4. srpen 2020
Letní seminář Jógy v denním životě s pestrým programem pro začátečníky i pokročilé cvičence pokračoval s Jeho Svatostí Višvagurudžím v Maháprabhudíp ášramu ve Střílkách, v České republice.
Každodenní satsangy s Višvagurudžím jsou velkou inspirací pro účastníky seminářů a také pro lidi na celém světě. Ti je mohou sledovat přes webcast na www.swamiji.tv a pokračovat tak ve své denní sádhaně, aby zůstali zdraví tělesně i duševně a zejména duchovně. Na jedné z přednášek mluvil Višvagurudží o duchovní transformaci člověka. Řekl, že člověk musí nejdříve změnit svůj hlavní cíl, být nepřipoutaný k tělu a posléze ani k mysli a nesmí se tohoto cíle vzdát, i když je to náročný úkol.
„Naše tělo je velice záludné – Indrije (smysly) jsou záludné a poutají nás k vnějšímu materiálnímu světu. Pět gján indrijí kontroluje naše tělo. Tělo nás trápí nemocemi a touhami. Tělesné zdraví je také ošidné a někdy nás dokáže přimět zapomínat a chovat se sobecky.“
„Na druhé straně, mysl je jako divoký kůň a když nejsme opatrní, vláčí nás různými směry. Abyste si udrželi kontrolu nad sebou samým, měli byste vědět, jak jemně zacházet se svým koněm (myslí).“
Višvagurudží pokračoval s tímto živým porovnáváním mysli a koně: „Když jedete na tryskem pádícím koni a pokoušíte se ho rychle zastavit tím, že silně zatáhnete za otěže, pravděpodobně se postaví na zadní nohy a vy spadnete. Potřebujeme vědět, jak ke koni jemně promlouvat, jak se dotýkat jeho krku, jak ho zastavit. Stejné je to i s naší myslí. Nemůžeme zastavit svoje myšlenky silou, ale pomocí jógových technik a mantry.“
Výročí mahásamádhi šrí Dévpurídžího a narozeniny Višvagurudžího
22. července 2020 se v ášramu ve Střílkách slavilo 76. výročí mahásamdhi šrí Dévpurídžího, vtělení Boha Šivy. Při oslavách se zpívaly badžany a konal se satsang s požehnáním Višvagurudžího. Celý den byl ovlivněn laskavým světlem šrí Dévpuridžího.
Následující den slavil podle védského lunárního kalendáře narozeniny Višvaguru mahámandaléšvar pramhans svámí Mahéšvaránanda. Večerní satsang byl oslavou tohoto velkého dne a Bhakti Déví, známá tanečnice Bharatnatdžam, předvedla klasické indické tance zobrazující duchovní témata z posvátných knih.
Rakša Bandhan
3. srpna – Rakša Bandhan je překrásný svátek oslavující bratrství / sesterství na celém světě. Podle védského lunárního kalendáře připadá na den úplňku v měsíci Šravan. V tento příznivý a šťastný den otevřel Višvagurudží v ášramu nové dětské hřiště a přinesl tak radost všem dětem, které byly na semináři.
Položení základního kamene chrámu Boha Rámy v Ajódhje, 5. srpna
Višvagurudží oznámil, že 5. srpna probíhá v Indii událost mezinárodního významu – oficiální návrat a inaugurace chrámu Boha Rámy v Ajódhje.
Višvagurudží byl pozván, aby se této důležité události zůčastnil, ale protože nepobýval v Indii, organizátoři přinesli hlínu z Óm Ášramu v Džadanu, z Hindu Dharmsamrat Paramhans šrí svámí Madhavandadžího rodiště ve vesnici v Nipálu, z Višvagurudžího rodiště v Rupavásu a take z ášramů v Khátú a Džaipuru. Tato prsť byla použita při obřadu.
Takto se udržuje při životě starobylá tradice Sanatana Dharmy, která je zdrojem spirituality a živoucího světla.
V tento den, 5. srpna, lidé v Indii, i po celém světě zapalují svíčky a světla v olejových lampách. Stejně tak tomu bylo i v centrech a ášramech Jógy v denním životě.